• Masaüstü Pc Diskleri

ÜCRETSİZ KARGO HIZLI GÖNDERİ
ÜCRETSİZ KARGO HIZLI GÖNDERİ
62 adet ürün listelenmiştir. Toplam 4 sayfa

Harddisk nedir?

Harddisk yada türkçe ifadeyle sabit disk veya kısaca HDD verileri depolama işlevi gören teknoloji anlamında verilerin saklanmasını ve gerektiğinde yeniden üzerinde okuma, yazma ve değiştirme işlevlerini yapmamızı sağlayan elektronik cihazdır.

Harddisk kullanım alanları nerelerdir?

Harddiskler Masaüstü bilgisayarlarda, notebooklarda, server sistemlerinde, yedekleme sistemlerinde ve güvenlik sistemleri gibi birçok alanda kullanılır. 

Harddisk türleri nelerdir ve hangi sistemlerde kullanılır?

Harddiskler masaüstü pc diskleri, notebook pc diskleri, güvenlik diskleri, nas diskleri, SCSI(server) diskleri ve diğer server diskleri gibi bir çok ürün grubu vardır.

Masaüstü Pc Diskleri : Masaüstü bilgisayarlarda 3.5 inc boyutunda ve 5400rpm, 5900rpm, 7200rpm hızında veya disk dönüş hızını ayarlayabilen intellipower diskler kullanılır. Ayrıca SSD, 2.5" SATA3, m.2 SATA, m.2 PCIe(nvme) disklerde kullanılır.

Notebook Pc Diskleri : Notebook bilgisayarlarda 2.5 inc boyutunda 

Güvenlik Kamera Diskleri : Güvenlik kamera diskleri kullanılacak olan cihazlarda

Nas Diskleri : Nas diskleri kullanılacak olan cihazlarda

Server Diskleri : Server sistemlerinde kullanılan server disklerinde

Harddisk alırken nelere dikkat etmeliyim?

Harddisk alırken öncelik olarak depolama anlamında ihtiyaçlarımızı belirlememiz lazım. Kullanacağımız programların, medya dosyalarının, oyunların ve diğer dosyaların boyutlarını dikkate alarak bir harddisk almamız daha sonradan boyut sıkıntısı yaşamamızın önüne geçer. Harddiskte bakmamız gereken diğer önemli özellik hızdır. Eğer hız anlamında yüksek beklenti içerisindeysek yani oyun ve iş amaçlı bir bilgisayarda kullanacaksak harddiski SSD türünde diskleri tercih etmemizin bize büyük faydası olur. SSD disklerinde kendi içinde server, masaüstü ve notebook bilgisayarlara özel farklı türleri vardır. Bunlardan bazıları 2.5" SATA, SATA3, mSATA, m.2 SATA ve m.2 PCIe(nvme) dir. Bu SSD türlerinden bir uzman yardımıyla sistemimize uyumlu olanını seçip kullanmaya başlayabiliriz. Günlük bir bilgisayar için normal hızda bir harddisk ihtiyacımızı görecekitr. Yine hız olarak 5200rpm, 5400rpm, 5900rpm, 7200rpm yada 10000rpm hız değeri olan yada diskin dönüş hızı ayarlayan intellipower özelliği olan disklerden ihtiyacımıza uygun olanı seçebiliriz ve ayrıca masaüstü bilgisayar için 3.5" notebook için 2.5" boyutundaki disklerden ihtiyacımıza göre olanını seçip kullanmamız ihtiyaçlarımızı görecektir. Bunların dışında bir alanda kullanacaksak depolama ve hız ihtiyacımızı belirledikten sonra örneğin; güvenlik kamera kaydı için güvenlik kamera diski, serverda kullancaksak server' a özel diskleri, büyük işletmelerin yedekleme sistemlerinde kullanacaksak NAS diskleri tercih etmemiz gerekir.

Ücretsiz Kargo

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

Güvenli Alışveriş

Güvenlik GlobalSign tarafından sağlanmaktadır.

%100 Orjinal Ürün

Güvenli Sistem

Kolay İade

Aldığınız ürünü iade etmek hiç bu kadar olmamıştı